Absolvent 3. stupňa štúdia v študijnom programe evanjelická teológia ovláda metódy výskumu vo vybraných oblastiach evanjelickej teológie (Stará zmluva, Nová zmluva, cirkevné dejiny, systematická teológia, praktická teológia, filozofia a religionistika) – podľa svojej špecializácie. Je schopný samostatne vedecky bádať a prinášať vlastné riešenia problémov v oblasti evanjelickej teológie.
Teoretické vedomosti:
Ovláda zásady vedeckej práce, vie voliť konkrétne vedecké metódy základného i aplikovaného výskumu v príslušnej oblasti teológie, na ktorú sa špecializuje (Stará zmluva, Nová zmluva, cirkevné
dejiny, systematická teológia, praktická teológia, filozofia a religionistika). Má všeobecné vedomosti na úrovni hodnotenia, odborné a metodologické vedomosti z viacerých oblastí odboru, ktoré slúžia ako základ pre projektovanie výskumu a vývoja vo vybranej (zvolenej) teologickej oblasti, s prepojením na potreby aktuálnej spoločenskej a pastorálnej praxe.
Praktické zručnosti:
Absolvent doktorandského štúdia je schopný sledovať a hodnotiť súčasný stav (a trendy) najnovšieho teologického výskumu doma a v zahraničí a aplikovať jeho výsledky na riešenie aktuálnych odborných problémov, včítane interdisciplinárneho prepojenia na andragogické, spoločenské a historické vedy.
Je schopný aplikovať vlastné zistenia svojej teoretickej analýzy a svojho komplexného vedeckého výskumu pri riešení problémov v oblasti, ktorej sa venuje. Prakticky ovláda bádateľské metódy na úrovni používania, používa ich pri analýzach relevantných detailov, či dôležitých interdisciplinárnych väzieb. Na základe vlastných výstupov a zistení dokáže navrhovať, overovať a implementovať nové výskumné a pracovné postupy v širších súvislostiach s potenciálom prispievať k rozširovaniu poznania v odbore, samostatného výskumu a prinášania vlastných riešení problémov
Doplňujúce znalosti:
Absolvent sa vyznačuje vysokou mierou nezávislého, kritického a analytického myslenia, ktoré aplikuje v meniacich sa podmienkach. Dokáže samostatne prezentovať výsledky výskumu a vývoja pred odbornou teologickou (či interdisciplinárnou) komunitou na Slovensku a v zahraničí. Pri formulovaní výskumných zámerov a interpretácii výsledkov výskumu zohľadňuje spoločenské, vedecké a etické aspekty. Dokáže pracovať vo výskumnom tíme, po získaní praktických skúseností určovať zameranie výskumu a koordinovať tím v zvolenej oblasti teologického poznania.
Študijný program v treťom stupni štúdia pozostáva zo študijnej, vedeckej a pedagogickej časti. Študijná časť programu pozostáva z individuálneho štúdia vedeckej literatúry pod dohľadom školiteľa a predovšetkým predmetov špecializácie doktoranda, v ktorých rozvíja schopnosti v metodológii výskumu príslušnej oblasti, a zároveň sa oboznamuje s najnovšími poznatkami a výsledkami bádania v danej disciplíne. Tieto predmety sú dopĺňané výberovými doktorandskými seminármi. Nadobudnuté poznatky študijnej časti doktorand tvorivo aplikuje v odbornej publikačnej činnosti a rôznymi formami pedagogickej výpomoci za spolupráce a pod vedením školiteľa.
Prvá tretina štúdia doktorandského štúdia je zameraná predovšetkým študijne. Poznatky získané intenzívnym štúdiom v prvej tretine študijného programu a metodologické zručnosti doktorand následne transformuje do vedeckej časti svojho štúdia, najmä aktívnou účasťou na konferenciách, v ktorých predstavuje výsledky svojho výskumu na projekte dizertačnej práce a príbuzných tém, ale tiež schopnosť argumentačne predstaviť a obhájiť svoje tézy pred vedeckou a odbornou komunitou. Uvedené schopnosti ďalej rozvíja, keď výsledky svojho výskumu publikuje vo forme vedeckých statí vo vedeckých periodikách, či iných vedeckých publikáciách.
Školiteľ zabezpečuje, aby aspoň časť výskumu doktoranda prebiehala prostredníctvom riešenia grantových úloh, v ktorých rozvíja svoje schopnosti pracovať vo vedeckom kolektíve a rieši čiastkové vedecké úlohy pod vedením skúsených vedeckých pracovníkov. Žiaduce je aj zapojenie sa do grantových schém pre mladých vedeckých pracovníkov (Granty Univerzity Komenského), ktoré okrem vedeckého riešenia projektu učia doktoranda zvládať aj administratívne zabezpečenie grantovej úlohy.
Cieľom študijnej a vedeckej časti doktorandského štúdia je vypracovanie dizertačnej práce, ktorá preukáže schopnosť doktoranda samostatne a tvorivo pracovať, využívať metódy vedeckej práce a prináša nové poznatky pre vedný odbor evanjelická teológia, či teológia (v širšom ponímaní).
Uplatnenie absolventa
Absolvent tretieho stupňa štúdia pozná súčasný stav bádania v oblasti evanjelickej teológie podľa svojho zamerania (Stará zmluva, Nová zmluva, systematická teológia, praktická teológia, cirkevné dejiny, filozofia a religionistika) v jeho biblických, systematicko-teologických a cirkevno-dejinných
súvislostiach s ohľadom na teológiu a prax Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku, prípadne širších ekumenických súvislostí.
Absolvent doktorandského štúdia je schopný získané poznatky inovatívnym spôsobom aplikovať na riešenie aktuálnych otázok v oblasti evanjelickej teológie, duchovného života a spirituality v kontexte kresťanských tradícií. Je schopný predkladať analýzy a odborné riešenia teologických problémov v kontexte vzťahov cirkvi a spoločnosti. Preto má predpoklad stať sa počas svojho pôsobenia v povolaní farára, pastorálneho pracovníka, či učiteľa v cirkvi mienkotvornou a rešpektovanou osobnosťou.
Metodologicky pripravený, kritického myslenia schopný, širšími a hlbšími oblasťami poznania v odbore vybavený absolvent sa môže uplatniť ako učiteľ na vysokých školách, samostatný vedecký pracovník v oblasti výskumu v odbore evanjelická teológia a v príbuzných odboroch či učiteľom vo vzdelávacích a výskumných inštitúciách, ktorých zriaďovateľom sú kresťanské cirkvi. Môže sa uplatniť aj v štátnych inštitúciách pôsobiacich v oblasti kultúry, spravovania a rozvoja kultúrneho dedičstva